duminică, 12 iulie 2020

PROIECT DE LECȚIE





Școala Gimazială  Vladimirescu;
Profesor: Tulea Daniel;                                                       
Clasa: a VI – a,
Efectiv:  20 elevi ( F;  B) ;                                                                                                       
Data: 7 martie 2019;
Durată: 50 minute;
Obiectul: Educație fizică;
Locul de desfășurare: terenul de sport.

TEME:

1. Îndemânare – coordonarea acțiunilor corpului în spațiu și timp.
· Dezvoltarea capacitatilor de coordonare a acțiunilor corpului în spațiu și timp, prin jocuri dinamice

2. Jocuri sportive
· Handbal – Consolidarea driblingului din deplasare cu accent pe protejarea corespunzătoare a mingii, prin exerciții specifice


Tipul lecției:  consolidarea unor deprinderi specifice jocurilor  sportive

Obiective operaționale:

Cognitive:

ü să execute corect tipurile de exerciții date conform comenzilor și în sincronizare cu ceilalți copii în limita posibilităților individuale;
ü să respecte regulile și indicațiile date.

Afectiv – atitudinale:

ü  să - și educe spiritual de competiție prin participarea cât mai activă în cadrul echipei din care face parte;
ü să păstreze ordinea și disciplina în timpul lecției;
ü să - și dezvolte autocontrolul de lucru și al emoțiilor.

Psiho – motorii:

ü să execute cu deplin control mișcările simple și complexe;
ü să răspundă prompt la comenzile primate;
ü să respecte refulile jocurilor din lecție;
ü să execute corect driblingul simplu și multiplu din deplasare.


Strategii didactice:

Ø Metode și procedee metodice: explicația, demonstrația, exersarea, exercițiul.
Ø Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Ø Mijloace didactice: mingi de bachet, mingi de fotbal,  mingi medicinal, mingi de tenis, mingi de ping pong, linguri,  jaloane.


                                            


                                                   



DESFĂȘURAREA LECȚIEI:




MOMENTELE
LECŢIEI

CONŢINUT

DOZARE

FORMAŢII DE
LUCRU

INDICAŢII METODICE

OBS.

Organizarea colectivului de elevi
3’

 Alinierea;
 Salutul;
 Verificarea echipamentului şi a starii de sănătate;
 Anunţarea  temelor;
 Întoarceri  la stânga, la dreapta și la stânga imprejur.

30”
30”
1l


30”
       30”




Linie pe un rând.


                        
„În linie pe un rând adunarea!”
„V-aliniaţi!”
„Drepţi!”
„Bună ziua!”
„Pe loc repaus!”




Pregătirea organismului
pentru efort
7’

Variante de mers

- Mers normal
- Mers  pe vârfuri cu
braţele sus
- Mers normal
- Mers pe călcâie cu mâinile la ceafă
- Mers normal
- Mers pe partea exterioara a labi piciorului
- Mers normal
- Mers pe partea interioară a labi piciorului
- Mers normal
- Mers ghemuit
(pe lățime mers de voie)

Variante de alergare

- Alergare ușoara
- Mers normal
- Alergare cu genunchii sus
- Mers normal
- Alergare cu pendularea  gambelor înapoi
- Mers normal
- Alergare cu pas săltat
- Mers normal
- Alergare cu paşi adăugaţi cu umărul stâng spre  direcţia de alergare
- Mers normal
- Alergare cu paşi adăugaţi cu umărul drept spre direcţia de alergare
(pe lățime mers de voie)




1l
1L

1 l
1L

1l
1L

1l
1L

1l
1L




2 ture
1L

1 diag.
1L
1 diag
1L
1 diag.
1L
1 diag.

1L

1 diag.


                                     
„Cu stângul înainte, marş!”
„Spatele drept, privirea înainte!” „Spatele drept, genunchii se ridica sus,,
„Genunchii bine întinşi!”
„Trage de braţe la spate!”
„Spatele drept, palmele pe genunchi!”
„Inspiraţie cu ridicare pe vârfuri, expiraţie cu coborâre pe toata talpa!”




Influenţarea selectivă a aparatului locomotor
8’








Complex de dezvoltare fizica armonioasa:
Exerciţiul nr. 1.
P.I.  Stând depărtat, braţele îndoite,  palmele pe şold:
T1-2 –aplecarea capului înainte cu arcuire
T3-4 – extensia capului
  cu arcuire  
T5-6 – îndoirea capului lateral dreapta cu arcuire
T7-8 – îndoirea capului lateral stânga cu arcuire
Exerciţiul nr. 2.
P.I. Stând depărtat, braţele la piept  
T1-2  - extensia braţelor cu arcuire  la piept
T3-4  – extensia braţelor cu arcuire lateral
 T5-6 – bătaia palmelor deasupra   capului
T7-8 – bătaia palmelor la spate  jos
Exerciţiul nr. 3.
P.I.  Stând depărtat, braţul drept pe lângă ureche sus, braţul stâng îndoit cu mâna pe şold
T1-2 – îndoire laterală a
          trunchiului spre stânga cu arcuire
T3-4 – idem spre dreapta
T5-6 – extensia  trunchiului cu arcuire a  braţelor sus
T7-8 – îndoire înainte cu arcuire şi atingerea solului cu vârful degetelor de la mâini
Exerciţiul nr. 4.
P.I. Stând depărtat cu mâna stânga pe șold și bratul drept rotunjit deasupra capului
T1-2 –  îndoirea trunchiului   cu arcuire spre stânga
T3-4 – îndoirea trunchiului   cu arcuire spre dreapta
T5-6  -idem  spre stânga
T7-8  -idem spre dreapta
Exerciţiul nr. 5.
P.I. Stând depărtat, braţele îndoite  la piept
T1-2 –răsucirea trunchiului spre  stânga cu arcuire
T3-4 –răsucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire
T5-6  -idem  spre stânga
T7-8  -idem spre dreapta
Exerciţiul nr. 6.
P.I. Stând depărtat.
T1-2 Fandare cu arcuire cu piciorul stâng în faţă.
T3-4.  Fandare cu arcuire cu piciorul drept în faţă
Exerciţiul nr. 7.
P.I. Stând, braţele îndoite, palmele pe şold: sărituri ca mingea.





3x8 timpi












3x8 timpi









3x8 timpi













3x8 timpi











3x8 timpi






3x4 timpi






30”







Coloană de gimnastică
câte 4.

 

 

 

 

 



























„Din formație câte 1 în formație câte 4 pe mijlocul terenului, la pas marş!”


„Luăm distaţă de doua lungimi de braţ!”









   

-„Spatele drept!”



„Braţele bine întinse!”



„Genunchii bine intinsi!”


















Calitate motrică de bază
Îndemânare

13

















































 HANDBAL:
Dribling simplu şi multiplu
14’





















ȘTAFETA CU PIRUETA
Colectivul este împărţit în 4 echipe egale ca număr şi care se găsesc în spatele unei linii de start,cu interval de 1,5 m între ele. La 10 – 15 m de la linia de star, se va așeza pentru fiecare echipă câte o minge medicinală. La semnalul conducătorului, primul elev din fiecare  echipă va  alerga până la minge, așează palma pe minge si executa o piruetă, fără a ridica mâna de pe ea, după care se întoarce în alergare  la următorul. Jocul se repetă până execută toții elevii. Câştigă echipa care termină prima. (Anexa 1)
SEMĂNATUL ȘI CULESUL CARTOFILOR
 Colectivul este împărţit
 în 4 echipe egale ca
 număr şi care se
 găsesc în spatele unei
 linii de start. Pe mai
 multe culoare din doi în
 doi metri în
 cadrul unor cercuri cu
 diametrul de  50 cm, se
 așează câte o minge de
 mărime diferită. Primii
 elevi, la semnalul
 conducătorului, aleargă
 și culeg mingile, ocolesc
 un jalon, se întorc,
 așează mingile la loc și
 predau ștafeta
 următorului  elev.
 Câştigă echipa care
 termină prima.  Atenție!
 Mingile trebuie așezate
 obligatoriu în interiorul
 cercului. (Anexa 2)


 Dribling (din mers/din alergare) 10 m cu ocolirea unui obstacol cu brațul îndemânatic, revenire la  şirul propriu în dribling cu brațul neîndemânatic, pasarea mingii următorului coechipier, apoi deplasare la coada şirului.


PARCURS APLICATIV
-Dribling(din mers/din alergare)  printre jaloane cu schimbarea brațului de dribling în dreptul fiecărui jalon;
-oprire;
- aruncare la poarta de pe loc;
-recuperarea mingii
-dribling(din mers/din alergare)  în linie dreaptă cu brațul îndemânatic, pasare la primul coechipier din coloană care nu are minge, deplasare la coada șirululi.

Joc bilateral













3X




















3X




























3X














3X










5`





















 




































         





 






















- atenţionarea permanenta asupra poziţiei corecte  în timpul exerciţiilor






























- avertizări\ corectări în cazul nerespectării regulilor;













































Revenirea organismului după efort
3


exerciţii de respiraţie (inspiraţie cu ducerea braţelor lateral şi  ridicare pe vârfuri, expiraţie cu îndoirea trunchiului spre înainte şi ducerea braţelor jos) relaxarea braţelor şi a picioarelor, mişcări de relaxare





2






1



Mers pe toata suprafața terenului



Concluzii
2’

Alinierea
Aprecieri  asupra comportamentului elevilor în lecţie;
 Evidenţieri pozitive.
 Salut

30
30”


30”
30”



În linie pe un rând







  
Anexa 1  


ȘTAFETA CU PIRUETA

            Colectivul este împărţit în 4 echipe egale ca număr şi care se găsesc în spatele unei linii de start, cu interval de 1,5 m între ele. La 10 – 15 m de la linia de star, se va așeza pentru fiecare echipă câte o minge medicinală. La semnalul conducătorului, primul elev din fiecare  echipă va  alerga până la minge, așează palma pe minge si executa o piruetă, fără a ridica mâna de pe ea, după care se întoarce în alergare  la următorul. Jocul se repetă până execută toții elevii. Câştigă echipa care termină prima.






Anexa 2




SEMĂNATUL ȘI CULESUL CARTOFILOR


                   Colectivul este împărţit în 4 echipe egale ca număr şi care se găsesc în spatele unei  linii de start. Pe mai  multe culoare din doi în doi metri în cadrul unor cercuri cu diametrul de  50 cm, se așează câte o minge de mărime diferită. Primii elevi,  la semnalul   conducătorului, aleargă și culeg mingile, ocolesc  un jalon, se întorc, așează   mingile la loc și predau ștafeta  următorului  elev. Câştigă echipa care termină prima.  

Atenție!
         Mingile trebuie așezate  obligatoriu în interiorul  cercului.


 
 





                                                                                                                        Prof. Tulea Daniel















Niciun comentariu: