luni, 4 mai 2026

PROIECT DIDACTIC - 2

 

   PROIECT DIDACTIC

 

 

 

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ȘCOALA GIMN. VLADIMIRESCU;

PROFESOR -TULEA DANIEL ;

CLASA : a IV a;

DATA :08.05.2026 ;

OBIECTUL : Educaţie fizică și sport ;

EFECTIV :  16 elevi;

LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport (15mX10m)

          MATERIALE  DIDACTICE : 20 copete,  10 mingi, 1 fluier, 10 jaloane.

 

          TEME : 1. Dezvoltarea calitatii motrice de baza :-îndemânarea.

2. Formarea de deprinderi si / sau priceperi motrice  de bază: -aruncarea - prinderea ,sărituri.

 

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O.P.M. :-să-şi dezvolte  indicii de dezvoltarea  a îndemânarii ;

        -să execute cu rapiditate şi corectitudine acțiunile motrice specifice jocurilor dinamice;

 

O.C. : -să cunoască regulile jocului propus;

           -să poată să descrie jocul propus.

 

O.A. :-să manifeste corectitudine în desfăşurarea competiţiilor, în relaţie cu partenerii şi cu adversarii; dorinţa de perfecţionare şi de auto depăşire;

să respecte regulile jocului propus.

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.

DURATA 50 minute.

 

 

 

     DESFĂŞURAREA LECŢIEI

 

NR.

CRT.

VERIGI

(ETAPELE LECŢIEI)

ŞI DURATĂ

CONŢINUT

-MIJLOACE DE REALIZARE-

 

 

DOZARE

FORMAŢII

DE

LUCRU

INDICAŢII

METODICE

 

OBS.

1.

Organizarea colectivului de elevi

(2 minute)

-alinierea;

-salutul;

-controlul echipamentului şi verificarea stării de sănătate;

-anunţarea temelor şi a obiectivelor;

-exerciţii de întoarceri de pe loc la stânga şi la dreapta.

-20’’

-20’’

-20’’

-20’’

 

-40’’

 

 

-în linie pe un rând

 

 

-„Drepţi!”

 

 

-„La stân-GA!”

-„La dreap-TA!”

 

2.

Pregătirea organismului pentru efort

(6 minute)

a). Mers şi variante de mers:

-mers normal;

-mers pe vârfuri cu braţele întinse sus;

-mers pe călcâie cu braţele încrucişate la spate;

-mers ghemuit cu palmele pe genunchi;

-mers cu mişcări de relaxare;

 

 

b). Alergare şi variante de alergare:

-alergare uşoară;

-alergare cu joc glezne;

-alergare cu genunchii sus;

-alergare cu pendularea gambei înapoi;

-pas săltat alternativ

-pas sărit alternativ

- exerciţii de respiraţie;

 

 

 

 

 

-20m

-20m

-20m

-20m

-20m

-20m

 

 

-20m

-20m

-20m

-20m

-20m

-20m

-20m

-20m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-în coloană câte unul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Influenţarea selectivă a aparatului locomotor

(8 minute)

Complex de exerciţii fizice libere:

Ex 1 : P.I. -stând depărtat, cu mainile pe solduri:

T1-2  extensia capului cu arc;

T3- 4 aplecarea capului inainte cu arc;

 

Ex 2:  P.I. -stând dep. , cu mainile pe solduri:

T1-2 rasucirea capului spre stg. Cu arc.;

T3-4-răsucirea capului spre dr. Cu arc;

 

Ex 3: P.I.- stând depărtat  cu bratele întinse inainte:

T1- 2 forfecarea bratelor inainte;

T3-4 extensia bratelor in lateral cu arc. ;

 

 

Ex. 4: P.I. -stand departat cu bratele indoite, mainile la nivelul pieptului:

T1-2 extensia br indoite cu arc.;

T3-T4  extensia br intinse lateral;

 

 

Ex 5: P.I.- stând dep. cu mainile pe șolduri:

T1-2 indoirea trunchiului spre dr cu arcuire;

T3-T4- indoirea trunchiului spre stg cu arcuire;

 

 

Ex 6: P.I. -stând  departat cu br ridicate :

T1-2  extensia trunchiului cu arc ;

T3-4 indoirea trunchiului înainte ,mainile ating v  pic ;

 

 

Ex 7: P.I.- stand departat  cu br intinse  inainte :

T1 ridicarea genunchiului dr  indoit la br  stg;

T2- rev in P I;

T3-ridicarea genunchiului stg  indoit la br  dr;

 

 

Ex 8: P.I.  -stând ,cu mainile pe solduri:

T1-4-sarituri cu dep pic  si incrucisare.

 

 

Ex 9: P.I.- stând  dep  :

T1-T2  ridicarea br  prin lateral sus  cu inspiratie;

T3--4 aplecarea trunchiului spre inainte si incrucisarea br  cu expiratie

 

 

3x 4t

 

 

 

 

 

3x 4 t

 

 

 

 

3x 4 t

 

 

 

 

 

 

3x 4 t

 

 

 

 

 

 

3x 4 t

 

 

 

 

 

 

 

3x 4 t

 

 

 

 

 

 

3x 4 t

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3x 4 t

 

 

 

 

2x 4 t

 

 

 

 

 

 

 

 

-în coloană câte 4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Realizarea temelor

 

Dezvoltarea calitatilor motrice de baza .

(10 minute)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Formarea deprinderilor si sau priceperolor motrice de bază

(20 minute)

 

TEMA 1:ÎNDEMÂNARE:

 

 

-Joc de mișcare

1. ”Semănatul și culesul cartofilor”

Org. Jocului:

Elevii sunt dispusi pe 4 șiruri fata in fata , la distanta de 5 m , la mijlocul distantei se află  ”tinta ” reprezentand o minge mare.

 

Desf. Jocului:

Elevii sunt asezati pe trei șiruri, in fața fiecăarui șir sunt amplasate 4 copete gramadă(cartofii), la dist  de 5 m este asezat un jalon. La semnal sonor,primii elevi din fiecare șir -iau gramada de copete(cartofii) se deplaseaza ,seamana ”cartofii” ocolesc jalonul se intorc si culeg copetele(cartofii) si ii așează grămada la loc de unde iau luat, după care se aseaza la capatul sirului propriu, și pleacă următorul elev. Primul elev ajuns ,aduce 2 puncte echipei lui.

Câștigă echipa care acumulează mai multe puncte.

 

 

 

TEMA 2: Aruncare- prindere:

JocuL  ”Mingea la capitan”

 

Doua siruri  dispuse paralel la distanta de 2 m una de cealaltă, in fata fiecarui sir este dispus  un elev numit si ”căpitanul”  cu o minge in mană .La semnalul sonor de incepere a jocului,” capitanul” paseaza cu fiecare elev din sir si reprimeste mingea , elevii din sirul din față, dupa pasa se deplaseaza in spatele ”capitanului”. Castiga  echipa care reuseste sa se plaseze cel mai rapid in spatele ”capitanului”  

 

 

Jocul de mișcare ”Rațele și

vanătorii”

Se marchează  un patrat ,in interiorul careia vor sta  ”ratele ” , iar cei doi ”vanători” vor sta in afara terenului marcat , deoparte si de cealaltă  a terenului . Echipa vănătorilor are mingea pe care  incearcă să o  arunce în ,,raţe . ,,Raţele se apără prin deplasări repede sau prin sărituri în interiorul pătratului. O ,,raţă lovită este eliminata din joc.  Jocul se termina odata cu eliminarea tuturor ”rațelor”  sau in caz ca, ultima rata ramasă reuseste sa se fereasca de mingile aruncate de vanatori (nr. de aruncari in functie de ani ”ratei ”)

Rațele in caz de prind mingea, care nu trebuie sa atinga solul, mai casigă o viată.

 

 

 

-10 MIN.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-10 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-10 min.

 

 

 

 

-3  siruri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-pe 2 coloane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Se descrie jocul si se explică elevilor  regulile jocului .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sa se respecte regulule jocului .

 

 

X→            ←xxxxx

 

 

X→             ←xxxxx

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0  o  0   o  o

O  o   o   o    o

 O    o     o     o

                  x

                  

                       

                       x

 

 

 

 

 

 

-Corectitudinea şi respectarea  regulilor jocului.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Revenirea organismului după efort(reducerea marilor funcţiuni)

(2 minute)

-mers cu mişcări de relaxare a membrelor inferioare şi superioare;

-mers cu exerciţii de respiraţie;

 

-2 tururi de teren

 

-în coloană câte unul

 

 

 

6

Aprecieri şi recomandări

(2 minute)

-aprecieri asupra desfăşurării orei;

-evidenţieri pozitive şi deficienţe;

-recomandări pentru elevii care nu execută corect;

-aprecieri asupra comportamentului elevilor;

-alinierea, salutul şi părăsirea terenului de sport în mod disciplinat.

30 sec

30 sec

20 sec

 

20sec

 

20 sec

 

-în linie pe 2 randuri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niciun comentariu: