PROIECT DIDACTIC
UNITATEA ȘCOLARĂ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ VLADIMIRESCU;
DATA: 6.02.2026;
DISCIPLINA: Educație fizică și Sport;
CLASA: a IV a;
RESURSE UMANE: 24 elevi (3B - 1F);
LOC DE DESFĂȘURARE: interior, spațiu improvizat (7 X 4m);
RESURSE MATERIALE: 1 saltea,20 de copete,1 fluier,1 cronometru, 4 cercuri. 4 jaloane, 1 bancă gimn.
DURATA: 50 min
PROFESOR: TULEA DANIEL
TEME:
1. Formarea Deprinderi motrice utilitar-aplicative: - târâre,echilibru,
2. Dezvoltarea forței generale.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
a)Obiective Psiho-motorii:
-să execute corect și parcursul aplicativ;
- să-și dezvolte indici superiori de forță.
b) Obiective Cognitive:
- să cunoasca exercițiile din parcursul parcursul aplicativ;
- să identifice forma de manifestare a forței dezvoltate.
c) Obiective Afective:
- să manifeste interes faţă de desfăşurarea lecţiei de educaţie fizică;
- să se bucure de reuşită;
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Verigi și durată
| Conținut
| Dozare
| FORMAȚII ȘI INDICAȚII METODICO-ORGANIZATORICE | Obs. |
Organizarea colectivului de elevi
(4 min)
| - Adunarea, alinierea - Raportul, Salutul - Prezența -Verificarea echipamentului și stării de sănătate - Anunțarea temelor lecției - Întoarceri pe loc, la stânga şi la dreapta | 15sec 15sec 2min 30sec 30sec 30sec | În linie pe un rând | |
Pregătirea organismului pentru efort
(8 min) | Mers şi variante de mers: -mers -mers cu ridicarea genunchiului alternativ -mers ghemuit cu palmele pe genunchi; -mers pe varfuri cu bratele sus -mers pe calcaie cu bratele la spate -mers cu pas fandat; Alergare şi variante de alergare: -alergare cu joc de glezne; -mers cu respirație -alergare cu genunchii sus; - mers cu respirație -alergare cu pendularea gambelor inapoi -mers cu respirație -alergare laterală cu pas adăugat; -mers cu respirație -alergare cu pas săltat -mers cu respirație | 4m 4m 4m 4m 4m 4m 4m 4m 4m 4m 4m 4m 4m 4m 4m 4m | Coloană câte unu - spatele drept, braţele sus, privirea înainte; - spatele drept, braţele la spate, privirea înainte - brațele se mișcă libere, brațul opus piciorului îl duci spre înainte, aterizare pe același picior - mers cu spatele drept, bărbia sus, braţele se mișcă pe lângă corp; se pleacă numai la comandă. | |
Influenţarea selectivă a aparatului locomotor
(8 min) | Complex de dezvoltare fizică armonioasă: Exerciţiul 1 P.I. Stând depărtat, mâinile pe șolduri: T1-T2 - aplecarea capului spre înainte, cu arcuire T3-T4 - extensia capului, cu arcuire Exerciţiul 2 P.I. Stând depărtat, mâinile pe șolduri: T1-T2 - aplecarea capului spre dreapta cu arcuire T3-T4 - aplecarea capului spre stânga cu arcuire
Exerciţiul 3 P.I. Stând depărtat cu brațele îndoite cu mâinile la nivelul pieptului: T1-2 extensia brațelor îndoite cu arcuire T3-4 extensia brațelor întinse lateral cu arcuire
Exercițiul 4 P.I Stând depărtat T1-T2 – rotarea brațelor simultan spre înainte T3-T4 – rotarea brațelor simultan spre înapoi
Exerciţiul 5 P.I. Stând depărtat cu mâinile pe șolduri: T1-T2 - răsucirea tr spre dreapta cu arcuire T3-T4 - răsucirea tr spre stânga cu arcuire
Exerciţiul 6 P.I Stând depărtat cu mâinile pe șolduri: T1-T2 – rotirea tr. spre dreapta T3-T4 – rotirea tr. spre stânga
Exerciţiul 7 P.I Stând cu palmele pe genunchi: T1-T2 – rotarea genuchiilor spre dreapta T3-T4 - rotarea genuchiilor spre stânga
Exerciţiul 8 P.I. Stând depărtat cu brațele întinse înainte T1-T2 –fandare laterală pe piciorul drept cu arcuire T3-T4 –fandare laterală pe piciorul stâng cu arcuire
Exerciţiul 9 P.I. Stând: T1-T4 – sarituri cu depărtarea și apropierea picioarelor Exercițiul 10 P.I Stând: T1-T2-Ridicarea brațelor prin lateral sus cu inspirație; T3-T4-coborîrea brațelor jos prin lateral cu expirație. | 3x4T 3x4T 3x4T 3x4T 3x4T 3x4T 3x4T 3x4T 2x4T 3x4T | În linie pe 2 rânduri - să păstreze locul în formaţie - să execute corect exerciţiile - localizarea mişcării la nivelul articulaţiei, cap-gât, amplitudinea mişcării - coordonarea mişcărilor la întregul colectiv şi echilibrul - să păstreze locul în formaţie - să execute corect exerciţiile - localizarea mişcării la nivelul trunchiului, situarea segmentelor în planurile indicate - coordonarea mişcărilor la întregul colectiv şi echilibrul | |
Formarea deprinderilor motrice utilitar-aplicative . (13 min) | TEMA 1: Formarea deprinderii motrice utilitar - aplicative: Parcurs aplicativ: -Târâș pe coate și genunchi pe o saltea- sărituri laterale în interiorul a 4 cercuri așezate pe sol - alergare printre 4 jaloane dispuse în linie dreaptă la o distanță de 1m - pățire printre 4 copete dispuse în linie dreaptă la o distanță de 1/2m - mers în echilibru pe banca de gimnastică | - 4 repetări fiecare, p.a. 30 sec. |
-Pe un șir. | |
Dezvoltarea calităților motrice - Forța (13 min.) | TEMA 2: Dezvoltarea forței generale. Circuit:
Ex.1 Genuflexiuni; Ex.2 Din culcat dorsal cu pic. Îndoite, mâinile la ceafă: ridicarea trunchiului de pe sol și revenire; Ex.3 Din culcat facial cu brațele sus: ridicarea trunchiului în extensie și revenire; Ex.4 Flotări cu sprijin înapoi pe genuchi. | -25 sec lucru-40sec pauză X 2 serii. Pauză activă 3 min. |
- frontal.
| |
Revenirea organismului după efort
(2 min) | - mers cu mișcări de relaxare - mers cu mișcări de respirație | 1 tur 1 tur | Coloană câte unul - să efectueze corect exerciţiile de respiraţie | |
Aprecieri și recomandări
(2 min) | -alinierea -aprecierea elevilor -recomandări privind activitatea independentă -salutul | 2 min | În linie pe un rând |
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu