luni, 21 iulie 2025

SCENARIU TEHNOLOGIC EFS 1

 PROIECT DIDACTIC

 

 

UNITATEA ȘCOLARĂ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ VLADIMIRESCU;

DATA: 30.05.2025;

DISCIPLINA: Educație fizică și Sport;

CLASA:  V a;

EFECTIV:  22  elevi;

LOC DE DESFĂȘURARE:  Sala de sport , dimensiuni 20 x 10;

RESURSE MATERIALE:  40 copete,  mingi de baschet 10,  3 banci de gimnastică, 3 corzi, 12 cercuri, maiouri 10.

DURATA: 50 min

PROFESOR:  TULEA DANIEL

 

TEME: 

 

1.  ÎNDEMÂNAREA: Dezvoltarea îndemânării prin ștafete aplicative;

2.  BASCHET: Consolidarea-  prinderea și pasarea mingii din deplasare. Joc bilateral.

            

Obiective operaționale: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

 

Obiective psiho-motrice:

O1. Să  execute corect exercițiile  din parcursul propus;

O2. Să  paseze cu precizie și forță.

 

Obiective cognitive:

O1. Să cunoască  toate exercițiile care compun parcursul aplicativ;

O2. Să  descrie procedeul tehnic  consolidat.

 

Obiective social-afective:

O1. Să își încurajeze colegii;

O2. Să execute cu plăcere exercițiile din dorința de auto perfecționare și perseverență în atingerea obiectivelor prestabilite.

 

Strategii didactice:

Ø Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exersarea,  metoda repetării.

Ø Forme de organizare: frontal, pe grupe/echipe, individual.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      DESFĂȘURAREA  LECȚIEI

 

Verigi și durată

 

Conținut

 

Dozare

 

FORMAȚII ȘI INDICAȚII METODICO-ORGANIZATORICE

Obs.

Organizarea

colectivului de

elevi

 

(2 min)

 

- Adunarea, alinierea

- Raportul, Salutul

- Verificarea echipamentului și

stării de sănătate

- Anunțarea temelor lecției

- Întoarceri pe loc, la stânga şi la dreapta

 

15¢¢

 

30¢¢

 

15¢¢

În linie pe două rânduri

 

 

 

 

 

Pregătirea

organismului

pentru efort

 

(6 min)

 

- Mers pe vârfuri cu brațele sus

- Mers

- Mers pe călcâie cu mâinile la spate

- Mers

- Alergare ușoară

-Mers

- Alergare cu joc de glezne

- Mers

- Alergare cu genunchii sus

- Mers

- Alergare cu pendularea gambelor înapoi

- Mers

- Alergare cu pendularea gambelor înainte

- Mers

- Pas săltat

- Mers

- Mers cu mișcări de respirație

 

 

 

1L

 

1l

 

1L

 

 

1l

1L

1l

 

1L

1l

 

1L

1l

 

1L

 

1l

 

 

1L

 

1l

 

1L

1l

 

1l

 

 

 

 

 

 

 

-două coloane

 

 

 

 

 

 

Influenţarea

selectivă a

aparatului

locomotor

 

(8 min)

Complex de dezvoltare fizică armonioasă:

Exerciţiul 1

P.I. Stând depărtat, mâinile pe șolduri:

T1-T2 - aplecarea capului spre înainte, cu arcuire

T3-T4 - extensia capului, cu arcuire

T5-T6 - aplecarea capului spre dreapta cu arcuire

T7-T8 - aplecarea capului spre stânga cu arcuire

 

Exerciţiul 2

P.I. Stând depărtat cu brațele îndoite cu mâinile la nivelul pieptului:

T1-2 extensia brațelor îndoite cu arcuire

T3-4 extensia brațelor întinse lateral cu arcuire

T5-6 extensia brațelor în plan sagital (dreptul sus, stângul jos)

T7-8 extensia brațelor în plan sagital (stângul sus, dreptul jos)

 

Exercițiul 3

P.I Stând depărtat,

T1-T4 – rotarea brațelor simultan spre înainte 

T5-T8 – rotarea brațelor simultan spre înapoi

 

Exerciţiul 4

P.I. Stând depărtat cu mâinile la ceafă:

T1-T2 - răsucirea tr spre dreapta cu arcuire

T3-T4 - răsucirea tr spre stânga cu arcuire

 

 

Exerciţiul 5

P.I Stând depărtat cu mâinile pe șolduri:

T1-T2 – îndoirea tr. spre dreapta cu arcuire

T3-T4 – îndoirea tr. spre stânga cu arcuire

T5-T6 – îndoirea tr. spre stânga cu ridicarea br. dr deasupra capului cu arcuire

T7-T8 - îndoirea tr. spre dreapta cu ridicarea br. stg deasupra capului cu arcuire

 

Exerciţiul 6

P.I Stând cu palmele pe genunchi:

T1-T2 – rotarea genuchiilor spre dreapta

T3-T4 - rotarea genuchiilor spre stânga

 

Exerciţiul 7

P.I. Stând:

P.I Stând

T1-T8 Sărituri din apropiat în depărtat cu ridicarea brațelor prin lateral sus

 

Exerciţiul 8

P.I. Stând:

T1-T4 - ridicare pe vârfuri cu ridicarea brațelor prin lateral sus cu inspirație

T5-T8 - revenire cu coborârea brațelor prin lateral  jos cu expirație

 

 

 

3x8T

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3x8T

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3x8T

 

 

 

 

 

 

4x4T

 

 

 

 

 

 

 

 

3x8T

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4x4T

 

 

 

 

 

 

3x8T

 

 

 

 

 

 

 

3x8T

 

 

 

Coloană de

gimnastică câte 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dezvoltarea calității motrice

 

 ( 10 min)

 

 

 

 

 

ÎNDEMÂNARE: Dezvoltarea îndemânării prin ștafete aplicative:

 

Parcurs aplicativ ,descriere:

 

Pas sărit în interiorul a patru cercuri dispuse în linie,pe distanța de 4 m.-aruncarea și prinderea mingi cu două mâini din deplasare pe o distanță de 4 m. - mers în echilibru pe banca de gimnastică dispusă transversal  - săritură la coardă pe două picioare din deplasare pe distanța de 5m.

 

 

 

 

 

 

3X pauză 40 sec.

 

 

 

 

 

-pe trei șiruri

 

Consolidarea

Deprinderi  motrice specifice unei ramuri sportive

 

BASCHET

 

(20 min)

 

 

 

BASCHET:  Consolidarea-  prinderea și pasarea mingii din deplasare. Joc bilateral.

 

Ex. 1  Pasa în doi cu două mâini de la piept  din deplasare, distanță între parteneri de  3 m, pe o distanță de  20m.

 

Ex. 2. Pasa în doi cu două mâini de la piept din deplasare, distanță între parteneri de  4 m, pe o distanță de  20m.

 

Ex. 3  Pasa în doi cu două mâini de la piept  din deplasare, finalizată cu aruncarea la coș cu două mâini deasupra capului, distanță între parteneri de  3 m, pe o distanță de  15 m.

 

 

Joc bilateral cu temă: finalizare precedată de pasa în doi din deplasare

 

 

 

 

 

 

 

2X pauză 30 sec.

 

 

2X pauză 30 sec.

 

 

 

2X pauză 30 sec.

 

 

 

 

 

10 min.

 

 

 

 

-Pe două șiruri

 

 

 

 

 

-Pe două șiruri

 

 

 

 

-Pe două șiruri

 

 

 

 

 

 

-4 echipe a câte 5 elevi .

 

Revenirea

organismului după efort

 

(2 min)

- alergare ușoară

- mers cu mișcări de respirație

 

1 tură

1 tură

 

Coloană câte unul

 

- să efectueze corect exerciţiile de respiraţie

 

 

Aprecieri și recomandări

 

(2 min)

reorganizarea colectivului de elevi;

aprecieri pozitive şi negative asupra activităţii desfăşurate;

- evidențierea elevilor care au obținut note bune

- recomandări pentru activitatea viitoare și pentru timpul liber

-salutul

2’

linie pe un rând

 

 

 

 

 

 

 

 

Niciun comentariu: