PROIECT DIDACTIC
UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Gimnazială Vladimirescu;
DATA: 4.05.2025;
DISCIPLINA: Educație fizică și Sport;
CLASA: VII a;
EFECTIV: 22 elevi;
LOC DE DESFĂȘURARE: Teren de sport;
RESURSE MATERIALE: copete, mingi de handbal, jaloane,
DURATA: 50 min
PROFESOR: TULEA DANIEL
TEME:
1. DEZVOLTAREA ÎNDEMÂNARII: Mânuire ambidextră de obiecte;
2. ALERGAREA DE VITEZĂ: Consolidarea pasului alergător accelerat de viteză;
3. HANDBAL: Consolidarea aruncării la poartă din alergare.
Obiective operaționale: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
Obiective psiho-motrice:
O1. Să execute corect exercițiile propuse;
O2. Să dezvolte viteza maximă într-un timp cât mai scurt;
O3. Să arunce la poartă cu forță și precizie.
Obiective cognitive:
O1. Să cunoască toate exercițiile efectuate;
O2. Să cunoască pozițiile de la startul de jos al probei alegarii de viteză;
O3. Să descrie procedeul de aruncare repetat în lecție.
Obiective social-afective:
O1. Să își încurajeze colegii;
O2. Să execute cu plăcere exercițiile din dorința de auto perfecționare și perseverență în atingerea obiectivelor prestabilite.
O3. Să se bucure de reușite , nereușite.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Verigi și durată
| Conținut
| Dozare
| FORMAȚII ȘI INDICAȚII METODICO-ORGANIZATORICE | Obs. |
Organizarea colectivului de elevi
(2 min)
| - Adunarea, alinierea - Verificarea echipamentului și stării de sănătate - Anunțarea temelor lecției | 30¢¢ 30¢¢ 1¢¢ | În linie pe un rând | |
Pregătirea organismului pentru efort
(6 min) | - Mers pe vârfuri cu brațele sus - Mers - Mers pe călcâie cu mâinile la spate - Mers - Alergare ușoară -Mers - Alergare cu joc de glezne - Mers - Alergare cu genunchii sus - Mers - Alergare cu pendularea gambelor înapoi - Mers - Alergare cu pendularea gambelor înainte - Mers - Pas săltat - Mers - Mers cu mișcări de respirație | 1L 1l 1L 1l 1L 1l 1L 1l 1L 1l 1L 1l 1L 1l 1L 1l 1l | -Pe o coloană. | |
Influenţarea selectivă a aparatului locomotor
(8 min) | Complex de dezvoltare fizică armonioasă: Exerciţiul 1 P.I. Stând depărtat, mâinile pe șolduri: T1-T2 - aplecarea capului spre înainte, cu arcuire T3-T4 - extensia capului, cu arcuire T5-T6 - aplecarea capului spre dreapta cu arcuire T7-T8 - aplecarea capului spre stânga cu arcuire
Exerciţiul 2 P.I. Stând depărtat cu brațele îndoite cu mâinile la nivelul pieptului: T1-2 extensia brațelor îndoite cu arcuire T3-4 extensia brațelor întinse lateral cu arcuire T5-6 extensia brațelor în plan sagital (dreptul sus, stângul jos) T7-8 extensia brațelor în plan sagital (stângul sus, dreptul jos)
Exercițiul 3 P.I Stând depărtat, T1-T4 – rotarea brațelor simultan spre înainte T5-T8 – rotarea brațelor simultan spre înapoi
Exerciţiul 4 P.I. Stând depărtat cu mâinile la ceafă: T1-T2 - răsucirea tr spre dreapta cu arcuire T3-T4 - răsucirea tr spre stânga cu arcuire
Exerciţiul 5 P.I Stând depărtat cu mâinile pe șolduri: T1-T2 – îndoirea tr. spre dreapta cu arcuire T3-T4 – îndoirea tr. spre stânga cu arcuire T5-T6 – îndoirea tr. spre stânga cu ridicarea br. dr deasupra capului cu arcuire T7-T8 - îndoirea tr. spre dreapta cu ridicarea br. stg deasupra capului cu arcuire
Exerciţiul 6 P.I Stând cu palmele pe genunchi: T1-T2 – rotarea genuchiilor spre dreapta T3-T4 - rotarea genuchiilor spre stânga
Exerciţiul 7 P.I. Stând: P.I Stând T1-T8 Sărituri din apropiat în depărtat cu ridicarea brațelor prin lateral sus
Exerciţiul 8 P.I. Stând: T1-T4 - ridicare pe vârfuri cu ridicarea brațelor prin lateral sus cu inspirație T5-T8 - revenire cu coborârea brațelor prin lateral jos cu expirație | 3x8T 3x8T 3x8T 4x4T 3x8T 4x4T 3x8T 3x8T | Coloană de gimnastică câte 3 | |
Dezvoltarea calității motrice Îndemânarea
( 10 min) | ÎNDEMÂNARE: Mânuirea ambidextră de obiecte: Ex. 1 Conducerea mingii pe sol cu mâna îndemânatică, pe o distanță de 5 metri dus-ocolirea unui jalon și întoarcere. Distanță totală 10 metri; Ex 2 Conducerea mingii pe sol cu mâna neîndemânatică, pe o distanță de 5 metri dus-ocolirea unui jalon și întoarcere. Distanță totală 10 metri; Ex.3 Dribling cu o minge de baschet cu mâna îndemânatică pe o distanță de 7 metri dus-întors cu ocolirea unui jalon . distanța totală de 14 metri. Ex. 4 Dribling cu o minge de baschet cu mâna neîndemânatică pe o distanță de 7 metri dus-întors cu ocolirea unui jalon . distanța totală de 14 metri. Ex. 5 Dribling cu o minge de baschet alternativ , cu ambele mâini , pe o distanță de 7 metri dus-întors , cu ocolirea unui jalon . Distanța de 14 metri. | -2 repetări ,pauză 30 sec. -2 repetări ,pauză 30 sec. -2 repetări ,pauză 30 sec. -2 repetări ,pauză 30 sec. -2 repetări ,pauză 30 sec. | -pe patru șiruri | |
Consolidarea Deprinderi motrice specifice unei probe sportive
Atletism (10 min) Consolidare unei deprinderi motrice specifice unei ramuri sportive.
Handbal
(10 min)
| ALERGAREA DE VITEZĂ: Consolidarea pasului alergător accelerat de viteză; Ex. 1 Cu startul de sus, alergare cu genunchii sus pe distanța de 5 metri cu trecerea în alergare accelerată pe distanța de 15 metri. Distanța totală de 25 metri. Ex. 2. Cu startul de sus, alergare cu pandularea gambelor înapoi pe distanța de 5 metri cu trecerea în alergare accelerată pe distanța de 20 metri. Distanța totală de 30 metri. Ex. 3 Cu startul de jos, lansare de la start în alergare accelerată T 4/4 în linie dreaptă pe distanța de 30 metri. Ex. 4 Cu startul de jos, se pleacă la semnal sonor, alergare accelerată în linie dreaptă sub formă de întrecere. Distanța de 35 metri HANDBAL:Consolidarea aruncării la poartă din alergare: Ex.1 De la centrul terenului, Dribling multiplu cu mâna îndemanatică pe o distanță de 15metri - finalizată cu aruncarea la poartă cu mâna îndemânatică din deplasare de pe zona semicercului. Ex.2 De la centrul terenului, Dribling multiplu cu mâna îndemanatică pe o distanță de 15 metri - finalizată cu aruncarea la poartă cu mâna neîndemânatică din alergare de pe zona semicercului. Ex.3 De la centrul terenului, se execută pase în doi cu brațul ridicat deasupra capului, cu mâna îndemânatică, distanță de 3 metri între parteneri -finalizată cu aruncarea mingii la poartă din alergare cu mâna îndemânatică, după recuperarea mingi se va trece la coada șirului opus. Ex.4 De la centrul terenului, se execută pase în doi cu brațul ridicat deasupra capului, cu mâna îndemânatică,distanță de 3 metri între parteneri -finalizată cu aruncarea mingii la poartă din alergare cu mâna neîndemânatică, după recuperarea mingi se va trece la coada șirului opus. | 2X pauză 40 sec. 2X pauză 30 sec. 2X pauză 30 sec. 2X pauză 40 sec. 2 repetări, pauză 30 sec. 2 repetări, pauză 30 sec. 3 repetări, pauză 30 sec. 3 repetări, pauză 30 sec. | -Pe grupe de 6 elevi dispuși în linie pe trei rânduri. -pe două șiruri, se lucrează alternativ -pe două șiruri,se lucrează alternativ - pe două șiruri, pe perechi -pe două șiruri, se lucrează pe perechi. | |
Revenirea organismului după efort
(2 min) | - alergare ușoară - mers cu mișcări de respirație | 1 tură 1 tură | Coloană câte unul
- să efectueze corect exerciţiile de respiraţie | |
Aprecieri și recomandări
(2 min) | - reorganizarea colectivului de elevi; - aprecieri pozitive şi negative asupra activităţii desfăşurate; | 2’ | linie pe un rând
|
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu